Fotowoltaika staje się obecnie coraz chętniej wybierana. Jest to nie tylko bardzo ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna powinna być właściwie przemyślana – pozwoli to przede wszystkim sporo zaoszczędzić. Dlatego właśnie takie ważne jest wcześniejsze zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej?
Partnerem wpisu jest przedsiębiorstwo technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.
Projekt instalacji fotowoltaicznej skrojony na miarę
Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszystkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Bardzo istotne, by był on też dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Powinien on uwzględniać wymiary i parametry budynku – stan i typ dachu oraz pokrycie. Pracownicy zajmują się rozpisaniem kształtu i wymiarów, a także kątów nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Niezwykle istotne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Uwzględniane są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane zapotrzebowanie.
Czy zdecydowanie się na pomoc specjalisty to najlepsze wyjście?
Na starcie powinno się podkreślić, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej może być trudne. Samodzielne podejście do tego nie zawsze będzie najkorzystniejszym wyjściem – nie tylko dlatego, że pochłania dużo czasu oraz zaangażowania, ale także wymaga fachowej wiedzy.
Zdecydowanie lepsze będzie zdecydowanie się na pomoc firmy fotowoltaicznej. Profesjonaliści kompleksowo podejdą do zagadnienia, dzięki czemu klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Dobra firma przyśpieszy czas tworzenia projektu oraz jego wykonanie. Dzięki wykwalifikowanym pracownikom można zyskać gwarancję, że instalacja fotowoltaiczna będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie zgrany z wymogami technicznymi oraz terenowymi.
Jak przebiega przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej?
Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, aby dokładniej poznać ich wymagania oraz zapotrzebowanie na prąd. Kolejno określą zużycie energii oraz zaprojektują najlepszą instalację. Podczas projektowania najlepszej instalacji ekipa uwzględni straty spowodowane zacienieniem. Projektant dokładnie zaplanuje rozmieszczenie przewodów, miejsce podpięcia z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce umieszczenia falownika.