Systemy nawadniania kropelkowego – jak działają?

Nawadnianie kropelkowe to z całą pewnością spore udogodnienie w pielęgnacji roślin, z tego powodu, że  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, więc koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz tekst aby dowiedzieć się jak wygląda montaż tego nawadniania, jakie są jego zalety a także wady, czy też jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Jak funkcjonuje nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to sposób podlewania roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne i dozowane bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Taka technika nawadniania pozwala nam na właściwe nawodnienie gleby bądź ziemi uprawianej w zgodzie z potrzebami roślin. W takim systemie podlewania woda aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie czy też taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Warto także wspomnieć , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to opłacalna inwestycja pamiętaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Ponadto podlewanie ręczne jest bardzo nieefektywne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając dobre ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Są to powody, przez które posiadacze ogródków często decydują się na montaż systemu automatycznego nawadniania.

Ile kosztuje system nawadniania kropelkowego?

Jeżeli powierzchnia Twoje ogrodu wynosi około 1000 m2 koszt montażu automatycznego oraz sterowanego nawadniania kropelkowego dopełnionego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Samodzielny koszt  montażu wynosi mniej więcej 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne to koszt od około 200 zł do ponad 1000 zł, potem powinniśmy uiścić około 250 złotych  za 50 m węża kroplującego. Za rury do systemu musimy mniej więcej 110 złotych za 50 metrów. 

Ile cieczy pobiera nawadnianie kropelkowe?

Prawdą jest, że ilość wody pobieranej przez nawadnianie kropelkowe jest dopasowana do potrzeb ogródka, jego klimatu a także warunków atmosferycznych. W warunkach panujących w naszym kraju trawnik wymaga około 5 milimetrów wody przez dzień. 

Jakie zastosowanie ma system nawadniania kropelkowego?

Kiedyś linie kroplujące stosowało się w większości w uprawach pod osłonami – w szklarniach a także tunelach foliowych. Niemniej jednak nadal to jest najważniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na efektywną uprawę roślin jadalny, jak i ozdobnych. Można je instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Należy również dodać, że częściej systemu nawadniania kropelkowego stosuje się też aby nawodnić rośliny na balkonie i tarasach które zostały posadzone w pojemnikach. Z pewnością system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach ogromnie upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe znajduje swoje zastosowanie także przy dostarczaniu wody jednostkowym roślinom, jednakże nie nadaje się do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinami. Dlatego nie stosuje się go do podlewania trawnika czy roślin okrywowych.

System nawadniania kropelkowego – plusy oraz minusy

Linia, która kropluje jest wyposażona w kroplowniki, umiejscowione przy roślinach, które są uprawiane. Woda spływając stopniowo w glebę jest w efektywny sposób pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem możemy sterować tak, żeby spełnić indywidualne wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja procesu pozwala na planowanie oraz pracę w zgodzie z wcześniej zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest bardzo duża ponieważ linia kroplująca zmniejsza straty wody nawet o 65 procent Pamiętaj że system nawadniania kropelkowego uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że w trakcie nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, dzięki czemu możliwość poparzenia liści w gorące dni bądź wystąpienia chorób grzybowych jest mniejsze. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.