O czym należy pamiętać przy zakładaniu ogrodu?

Wiele osób zakłada, że jeśli kupią dom, to tylko i wyłącznie z ogrodem. Możliwość dowolnego zagospodarowania własnego kawałka ziemi jest bezcenna, zwłaszcza dla ludzi, którzy przez całe życie mieszkali w mieście. Jednak, pomijając oczywisty entuzjazm, zakładanie ogrodów może być trudnym wyzwaniem. O czym przede wszystkim należy pamiętać przy jego realizacji?

W pierwszej kolejności trzeba określić wstępną koncepcję, czyli cel, któremu ma służyć ogród. Wiadomo, że inna aranżacja dotyczy ogrodów typowo wypoczynkowych, a inna – o funkcjach użytkowych. Kluczowe będzie uwzględnienie rzeźby terenu. Warto rozważyć celowość niwelowania naturalnych wzniesień – być może da się je wykorzystać w aranżacji przestrzeni ogrodu. Podobnie trzeba rozważnie podchodzić do kwestii wycinki starych drzew lub usuwania dużych głazów. Przy odpowiedniej aranżacji mogą być one atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Warto też wziąć pod uwagę możliwość zagospodarowania fragmentu ogrodu pod uprawę owoców czy warzyw. Jeśli częstymi gośćmi ogrodu będą dzieci, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie wydzielonego placu zabaw, który można dodatkowo ogrodzić.

Trudno jednoznacznie wskazać, co powinno być priorytetem przy projektowaniu ogrodu. To już zależy od planów i wyobraźni jego użytkowników. Na pewno warto pamiętać, że przestrzeń ogrodu będzie nam towarzyszyć niemal codziennie, dlatego powinna być ona funkcjonalna, a zarazem przyjazna. W poszukiwaniu inspiracji można zasięgnąć rady architekta krajobrazu lub zapoznać się z rozwiązaniami dostępnymi w internecie.