Na czym polega iniekcja ciśnieniowa i kiedy jest potrzebna?

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a także bardzo efektywnych środków naprawy budowli. Wygląda bardzo prosto, lecz w istocie jest to złożony system naprawczy wymagający specjalistycznej wiedzy. Iniekcję ciśnieniową używa się nie tylko do usuwania wad w budynkach mieszkalnych czy publicznych, ale też do regeneracji ubytków w mostach. 

Przeczytaj, jak realizowana jest iniekcja ciśnieniowa a także kiedy powinieneś ją zastosować. W poniższym wpisie przybliżymy ci ten jakże ciekawy temat.

Tekst stworzyłem w oparciu o materiały przedsiębiorstwa https://dobreizolacje.pl/iniekcja-budowlana/ – fachowców w swojej branży.

Iniekcja ciśnieniowa – co to takiego?

Iniekcja ciśnieniowa w dużym uproszczeniu to nic innego jak wypełnianie ubytków w murze masą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją ciśnieniową pozwala na zapełnienie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, również umożliwia wypełnienie gruntu lub struktury konstrukcji. Jest to uniwersalny system o różnorakim użyciu wszędzie tam, gdzie widoczne są wady i defekty budowlane.

Jest to jednakże dosyć skomplikowany proces wymagający wykwalifikowanej firmy. Przez tak zwane pakery założone w wywierconych otworach wtłaczana jest charakterystyczna substancja o recepturze i gęstości dopasowanej do rodzaju wad. Wypełnia ona nawet małe przerwy, scalając i monolityzując konstrukcję. W skład mieszanek wykorzystywanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa a także piasek czy cement. Składniki dobiera się indywidualnie do każdego przypadku, aby zapewnić maksymalną skuteczność i pożądany efekt.

Kiedy potrzebna jest iniekcja ciśnieniowa?

Najczęściej napotykanym mankamentem, do którego używa się iniekcję ciśnieniową, jest wilgoć nieruchomości. Możliwe jest sporo powodów takiego problemu, lecz w niemal każdym wypadku iniekcja budowlana może być dobrym rozwiązaniem. Ta metoda jest szczególnie praktyczna, gdy nie mamy ochoty albo nie możemy postawić na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja budowlana wypełni wszelkie otwory i pory, izolując strukturę, uniemożliwi wilgoci dojść w głąb murów. Ważne jest, żeby dobrać doświadczoną, fachową firmę, która będzie zajmować się wykonaniem iniekcji ciśnieniowej. Nigdy nie powinno się wykonywać iniekcji samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją dobrać typ substancji a także iniektorów w zależności od danego problemu. Mimo iż iniekcja ciśnieniowa wygląda na prosty system, bardzo łatwo o popełnienie błędu w momencie, gdy nie posiadamy koniecznej wiedzy.