Na co zwrócić uwagę podczas deratyzacji?

Co oznacza termin deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na zwalczaniu myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się w zastraszającym tempie, a niestety roznoszą groźne choroby i dewastują piwnice i garaże, zjadają kable i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, polecane jest również wykorzystywanie obydwu środków co może dać lepszy rezultat. Przy deratyzacji chemicznej używa się trucizn, które wykładane są w miejscach gdzie myszy chodzą najczęściej. Trutki mogą być w formie ziaren, pianek i granulatów. Wszystkie substancje są bardzo zabezpieczane przed innymi zwierzętami i ludźmi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie zabija myszy.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Wskazane jest, żeby nie wpuszczać dzieci i zwierząt domowych do pokoi z trucizną na szczury. Szczególnie narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Gryzonie, które zjedzą truciznę zaczynają być powolne, jednak wciąż ruszają się. Przez to kotu prościej na nie zapolować, skutkiem tego jest zatrucie się pupila. Warto więc ograniczyć zwierzętom wszystkie gabinety, w których rozłożone są substancje trujące, a jeżeli mamy taką możliwość – wysłać pupila na czas deratyzacji do bliskich.

Kto zleca i przeprowadza deratyzację?

Każdy administrator i właściciel nieruchomości jest zobligowany do przeprowadzenia deratyzacji w momencie kiedy pojawią się w budynku gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz o tym myśleć jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo wspólnoty mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne przepisy, które opisują z jaką częstotliwością trzeba wykonywać odszczurzanie. W Warszawie niezbędne jest to dwa razy w roku – w miesiącach kwiecień-maj a także listopad-grudzień. W tym celu zadzwoń do Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Przedsiębiorstwo to świadczy usługi na obszarze takich dzielnic stolicy jak Mokotów czy Praga.

Pamiętaj, że nie warto przekładać terminu pozbycia się szkodników. Przede wszystkim nieegzekwowanie przepisu jest wykroczeniem i możesz dostać za to grzywnę. A poza tym, myszy i szczury są realnym utrapieniem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie odszczurzania, tym bardziej kłopotliwe będzie to zadanie. Przy większym problemie polecamy Ci zatrudnić sprawdzoną firmę, którą z łatwością zaklepiesz w Warszawie.