Jak często należy robić szkolenia BHP?

Prawo pracy klarownie reguluje obowiązki pracodawcy względem zatrudnionych i odwrotnie. Jednym z bazowych zagadnień jest zadbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy.

Zadaniem pracodawcy jest nie tylko dbanie o przestrzeganie ustalonych zasad. To też organizowanie kursów z tego tematu i testowanie wiedzy pracowników. Część szkoleń powinny(a) byćodświeżane(a) cyklicznie.

Jakie zajęcia wymagają okresowych szkoleń BHP? Co jaki czas należy je organizować?

Szkolenia BHP, a różne gałęzie gospodarki

Każda osoba podejmująca pracę zobowiązana jest do posiadania wiedzy z zakresu BHP. Dotyczy to wszystkich uczestników rynku pracy.

Przepisy BHP to system norm definiujących ewentualne niebezpieczeństwa na określonym etacie. Pokazują one również sposoby unikania {wypadków(om)|niezbezpiecznych(ym) sytuacji(om). Poza tym wskazują jak trzeba się zachować w przypadku kiedy niepożądana sytuacja ma miejsce.

Programy szkoleń opracowuje pracodawca bądź wyznaczona jednostka organizacyjna. Robi się to na bazie obowiązującej(ą) ustawy(ę). Szkolenia BHP w Bydgoszczy możemy podzielić na ogólne i okresowe. Te drugie powinny być przeprowadzane cyklicznie i powinny kończyć się testem sprawdzającym zrozumienie przekazanej wiedzy.

Które zawody wymagaja okresowych szkoleń BHP?

O ile szkolenia ogólne są wystarczające dla niektórych stanowisk, tak pozostałe wymagają cyklicznego ugruntowywania posiadanej(ych) wiedzy. Szczególnie osoby na stanowiskach nadzorujących muszą być ciągle na bieżąco z wszelkimi zmianami.

Obowiązek odbywania okresowych szkoleń mają również pracownicy konstrukcyjni, inżynieryjno-techniczni czy administracyjno-biurowi. Odświeżania wiedzy z zakresu BHP wymagają wszystkie stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub też niebezpieczne.

Tego rodzaju szkolenie kończy się egzaminem potwierdzającym zdobycie materiału szkoleniowego.

Przyjmuje się, że pierwsze ze szkoleń cyklicznych powinno być zorganizowanie w okresie 6 – 12 miesięcy od momentu zatrudnienia na danym stanowisku.

Częstotliwość szkoleń związana jest z rodzaju wykonywanej pracy. Pozycje pracujące przy niebezpiecznych czynnikach zobowiązane są do częstszego odbywania szkoleń – raz do roku. Rzadziej szkoleni są pracownicy, którzy w sposób mniej bezpośredni są narażeni na drażniące warunki – w tym wypadku szkolenia uzupełniajace przeprowadza się co 3-5 lat. Natomiast pracownicy biurowi, gdzie praca jest stosunkowo bezpieczna proszeni są do uzupełniania swoich kompetencji w temacie BHP co 6 lat.

Kto organizuje szkolenia?

Regularne kursy z zakresu BHP pozwalają na lepsze działanie przedsiębiorstw. Znajomość obowiązujących reguł chroni pracowników przed urazami.

Prawidłowo przeprowadzone szkolenie powinno opierać się na realiach panujących w zakładzie pracy. Organizuje się je w ramach pracy, a ich koszty ponosi pracodawca.